• اخبار

بزرگداشت یکصدوشصت و ششمین سال تاسیس مدرسه تاریخی دارالفنون

بزرگداشت یکصدوشصت و ششمین سال تاسیس مدرسه تاریخی دارالفنون
بزرگداشت 166 سال تاسیس مدرسه تاریخی دارالفنون در یازدهمین نشست عصر تهران
به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر تهران در بزرگداشت 166 سال تاسیس دارالفنون، یازدهمین نشست از سری نشست های «عصر تهران» با موضوع معرفی و بررسی کتاب های تالیفی در خصوص دارالفنون با حضور نویسندگان کتابها و اساتید تهران پژوه و جمعی از  دانش آموختگان این مدرسه تاریخی وعلاقه مندان به مباحث تهران پژوهی برگزار می گردد.

از اقدامات درخور ستایش میرزا تقی خان فراهانی امیرکبیر، وزیر کاردان تاریخ معاصر کشورمان، دستور ساخت مدرسه تاریخی دارالفنون بود که به منظور آموزش علوم و فنون جدید در پایتخت کشور انجام شد، می توان گفت که دارالفنون اولین دانشگاه ایران مدرن است که در دوره ناصرالدین‌ شاه قاجار و به همت و ابتکار امیرکبیر بنیان گذاشته شد، اگر چه در همان ابتدای کار این اقدام مانند بسیاری از کارهای مثبت امیر‌کبیر که در جهت اعتلای فرهنگ و پیشرفت و آگاهی مردم بود با کارشکنی و مخالفت هایی روبه رو شد. اما دارالفنون سالها توانست نقش مهمی در پیشرفت کشور داشته و دانشمندان و مدیران بسیاری را به جامعه تقدیم کند. در بزرگداشت یکصد و شصت و ششمین سال تاسیس دارالفنون  به همت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر تهران در مورد این تحول تاریخی و نیز تالیفات پیرامون آن، با حضور  جمعی از دانش آموختگان این مدرسه و اساتید و علاقه مندان تاریخ تهران، نشستی برگزار می گردد.

دکتر ناصر تکمیل همایون تهران شناس و مولف کتاب دارالفنون، استاد سعید وزیری تاریخ نگار و فردوسی پژوه و مولف کتاب آشنایی با مدرسه دارالفنون ، مهندس علی اعطا عضو هیئت رئیسه و سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران، بهمن کشاورز حقوقدان و رئیس پیشین کانون وکلای دادگستری و از دانش آموختگان مدرسه دارالفنون و ابوطالب حافظی از مدیران مدرسه و موزه دارالفنون و مولف کتاب دارالفنون میراث جاودانه امیرکبیر از جمله سخنرانان این نشست خواهند بود.

یازدهمین نشست عصر تهران روز چهارشنبه چهاردهم آذر از ساعت 15 الی 17 در محل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر تهران برگزار می گردد، حضور علاقه مندان به مباحث فرهنگی و تهران پژوهی در این مراسم آزاد است.
۱۲ آذر ۱۳۹۷ ۱۶:۲۹
  • اظهار نظر


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500