• اخبار

پنجمین جشنواره تقدیر از مروجان کتابخوانی برپا شد

پنجمین جشنواره تقدیر از مروجان کتابخوانی برپا شد
مراسم پایانی پنجمین دوره جشنواره تقدیر از مروجان کتابخوانی برگزار شد

به گزارش روابط عمومی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر تهران به نقل خبرگزاری ایسنا، در مراسم پایانی تقدیر از مروجان کتابخوانی که روز (چهارشنبه، ۳۰ آبان‌ماه) در سالن فردوسی خانه اندیشمندان علوم انسانی برگزار شد، محسن جوادی - معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی - از کتابخوانی به عنوان خیری اساسی و بابرکت یاد کرد و گفت: اهمیت ویژه کار ترویج کتابخوانی به فعالیت داوطلبانه آن است و بی‌شک کسانی که بر اساس علاقه قلبی به کار ترویج کتابخوانی می‌پردازند، چندان چشمداشت و انتظاری ندارند و برگزاری جشن‌ها و رویدادهایی از این دست صرفا برای توجه دادن جمع بیشتری از دوستداران کتاب به ترویج کتابخوانی است.

او در بخش دیگری از سخنانش تصریح کرد: عمده ماموریت ما در ترویج کتابخوانی تسهیل و رفع موانع فعالان این عرصه است. امید دارم روز به روز شمار مروجان کتابخوانی افزایش پیدا کند و جامعه کتابخوان ما بیش از پیش شود.

همچنین در این مراسم فرمهر منجزی - دبیر پنجمین جشنواره تقدیر از مروجان کتابخوانی - در سخنانی درباره این رویداد گفت: پنجمین جشنواره تقدیر از مروجان کتابخوانی اول خردادماه کارش را آغاز کرد. فراخوان آن در مردادماه منتشر شد و با تمدید دو بار مهلت ارسال آثار در نیمه مهرماه، فرصت شرکت در این رقابت به پایان رسید. سرانجام پس از سه مرحله داوری ۲۴ اثر به عنوان برگزیده و شایسته تقدیر معرفی شدند.

او استقبال از این دوره جشنواره مروجان کتابخوانی را گسترده توصیف کرد و گفت: از سوی ۳۰ استان کشور و ۱۵۵ شهر و روستا بیش از صدها طرح و ایده ترویج‌ کتابخوانی به دبیرخانه رسید.

علی‌اصغر سیدآبادی - نویسنده و بنیانگذار این جشنواره - نیز با تاکید بر اهمیت داوطلبانه بودن فعالیت‌های ترویج کتابخوانی گفت: بی‌شک مروجان کتابخوانی نیاز به تقدیر ندارند، اما برگزاری این جشنواره هم به شمار فعالان این عرصه خواهد افزود و هم اینکه برخی مجامع و گروه‌هایی کتابخوانی که ممکن است با مخالفت‌هایی در شهرها و روستاها روبه‌رو شوند، با حضور و تقدیر در جشنواره مروجان کتابخوانی به نوعی فعالیتشان به رسمیت شناخته می‌شود و موانع برای پیگیری فعالیت‌هایشان کمتر خواهد شد.

او در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: بهترین دولت در عرصه فرهنگ نه دولت تصدی‌گر، بلکه دولت تسهیل‌گر است و ما سعی کرده‌ایم با تشکیل شبکه مروجان کتابخوانی بخش عمده‌ای از فعالیت‌ها و ماموریت‌های ترویج کتابخوانی را به فعالان مردمی و نهادهای غیردولتی در این عرصه واگذار کنیم و امید داریم که با استمرار این حرکت‌ها کتابخوانی در ایران نهادینه شود.

در پایان این مراسم با حضور نیکنام حسینی‌پور، علی‌اصغر سیدآبادی، ابراهیم حیدری، فرح حق‌نژاد و فرمهر منجزی، جوایز افراد و گروه‌های برگزیده و شایسته تقدیر به آن‌ها اهدا شد. همچنین پیش از اهدای جوایز، محسن حاج‌زین‌العابدین به نمایندگی از هیات داوران بیانیه هیات داوران را خواند.

۲ آذر ۱۳۹۷ ۱۲:۴۹
  • اظهار نظر


نام فرستنده:
پست الکترونیک: *  
نظر: *
 
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500