اخبار

تاسیس واحد تهران پژوهی ، گامی نو برای توسعه و تعمیق فعالیتهای تهران پژوهی

تاسیس واحد تهران پژوهی ، گامی نو برای توسعه و تعمیق فعالیتهای تهران پژوهی
به مناسبت برگزاری هفته تهران در مهرماه ،دکتر غلامحسین تکمیل همایون از چگونگی تاسیس واحد تهران پژوهی در اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر تهران سخن گفت
اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر تهران از میانه سال 1392 ، با مدیریت جدید و در راستای انجام وظایف ارشادی و فرهنگی خود که شناخت علمی پدیده های اجتماعی و تاریخی شهرستان تهران و تلاش برای پاسداری از میراث و ارزش های ملی و اسلامی و نیز ایجاد بستر های لازم برای فعالیت های پژوهشگران و مولفان از جمله آنهاست، اقدام به تاسیس «واحد تهران پژوهی» کرده است. اگر چه تا کنون ، پژوهش درباره پایتخت گرانقدر جمهوری اسلامی ایران، در مراکز و سازمان ها و نهاد های دولتی و غیردولتی بسیاری انجام گرفته و یا در حال انجام است و آثار ارزشمند و قابل ستایشی نیز در زمینه مسائل و موضوعات گوناگون مربوط به تهران انتشار یافته است، اما فقدان پایگاه و مرکزی واحد که بتواند تهران پژوهان و تهران شناسان را بدور از اغراض خاص غیر علمی، صمیمانه گرد هم آورد و با ارائه منابع و موضوعات تحقیقی مورد نیاز جامعه ، به فعالیت های تهران پژوهی انسجام و سامان بخشد ، متاسفانه یا وجود نداشته و یا چندان فعال نبوده است. این کمبود و نارسایی در عدم وجود ارتباط علمی و پژوهشگرانه تهران پژوهان با یکدیگر و نیز در کمیت و کیفیت آثار انتشار یافته و نیز در مشابه نویسی و موازی کاری فعالیت های پژوهی و تالیفی کاملا مشهود است به هر حال با توجه به کاستی های مورد نظر ، تصمیم گرفته شد که ابتدا کلیه آثار مکتوب و مصور و نرم افزاری با مراجعه به مراکز مختلف انتشاراتی ، کتابخانه ها ، پایگاه های اطلاع رسانی ، کتابخانه شخصی و ... گرد آورده و مورد مطالعه ، بررسی و ارزشیابی مقدماتی قرار گیرد.
از حدود 600 جلد کتاب تهیه شده قریب به 100 جلد آن فقط کتاب های نفیس مصور هستند که تصاویر تهران قدیم و جدید، بعضا با شرح حوادث مرتبط به آن ها به چاپ رسیده است. در بقیه کتاب های تهیه شده نیز شرح تاریخ شکل گیری تهران ، مسائل و اتفاقات سیاسی، آداب و رسوم و ... آمده است و در بقیه کتاب ها نیز به مسائل روز شهر تهران ، نظیر ترافیک شهری، فرهنگ عمومی و شهری پرداخته شده و در مجموع می توان گفت که کلیه آثار منتشر شده درباره تهران و در قرن اخیر، در یکجا جمع آوری و برای مطالعه در اختیار پژوهشگران گذاشته شده است. در گام های بعدی ، کلیه مقاله ها ، چکیده پایان نامه ها و رساله های دانشجویی و گزارش های تحقیقی نهادها و سازمان ها و وزارتخانه ها که به نوعی به مسائل فرهنگی و اجتماعی تهران پرداخته باشند ، گرد آوری و در نهایت « کتاب شناسی بزرگ و کامل تهران»  برای نخستین بار انتشار خواهد یافت و به عنوان پیشینه ی تحقیق و تالیف و در اختیار پژوهشگران قرار می گیرد. در پایان بیان این نکته ضروری است که ما در آغاز کار هستیم و این گام نخستین باید با کمک سایر سازمان ها  و نهاد های مرتبط با تهران پژوهی بویژه شورای شهر تهران، شهرداری تهران ، سازمان میراث فرهنگی و دیگر مراکز دولتی و خصوصی به سرانجامی خوش یعنی توسعه همه جانبه خانه تهران پژوهان» که گنجینه اس از تاریخ ، جغرافیا ، فرهنگ و هنر این خطه از میهن عزیز خواهد بود، منتهی شود. 
۱ آبان ۱۳۹۷ ۱۴:۳۳

اظهار نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید